W piątek 12 maja Jacir Soares de Brito (sędzia ligi narodowej KNHB) zorganizował seminarium dla sędziów okręgu KNHB w Holandii. Sędziowie prowadzący gry w II i III lidze i zostali po raz pierwszy wprowadzeni do dupleksowego systemu komunikacyjnego AXIWI AT-320. Głównym tematem seminarium była komunikacja na boisku. Oznaczało to obok komunikacji pomiędzy sędzią a graczami / trenerami, także sposób, w jaki sędziowie komunikują się ze sobą. Wykorzystanie AXIWI AT-320 podczas tego seminarium podniosło efekt uczenia się na następny poziom, powodując u niektórych efekt “otworzenia oczu”. Z 66 uczestnikami seminarium było wielkim sukcesem!

 

“Z poziomu klubu do ligi światowej: system dupleksowy AXIWI AT-320 obok podniesienia jakości zarządzania grą na wyższy poziom, jest doskonałym narzędziem w nauczaniu i rozwijaniu sędziów”.

Komunikacja na boisku

Seminarium rozpoczęło się od teoretycznej części, w której rozmawialiśmy o tym co należy, a czego nie należy robić w komunikacji. Wykorzystaliśmy kilka wideoklipów do zilustrowania efektów i omówiliśmy to z uczestnikami. Po tym wyruszyliśmy na zewnątrz, aby oglądać mecz ćwierćfinałowy KNHB Cup. Został on obsadzony przez sędziego aktywnego w lidze narodowej i zaznajomionego z systemem AXIWI, a także sędzią drugiej ligi, który był nowym użytkownikiem systemu. Każdy uczestnik zalogował się z własnym AXIWI AT-320 na częstotliwości sędziów.

W trakcie gry uczestnik mógł się uczyć ze sposobu, w jaki sędziowie rozmawiali z graczami/ trenerami. Dźwięk głosu, wybrane słowa i chwila, którą wybierali do komunikacji. Mogli też uczyć się sposobu w jaki “starszy” sędzia prowadził sędziego z drugiej ligi.

Uczestnicy byli zaskoczeni jakością i wpływem tego systemu komunikacji dwustronnej.

Ten system ma ogromną wartość w ogólnym zarządzaniu grą. Pomaga on sędziom w szybkim dostosowaniu planu gry, omówieniu sytuacji w czasie rzeczywistym i podejmowaniu natychmiastowej decyzji. System push-to-talk ma opóźnienia i nie może być używany do szybkich, dynamicznych sytuacji, ten system dupleksu pozwala sędziom pomagać sobie nawzajem bez widoczności dla graczy, trenerów i widzów.

AXIWI AT-320 może być bardzo pomocny także jeśli chodzi o coaching i edukację nowych arbitrów. Na przykład informacje zwrotne w czasie rzeczywistym i możliwość natychmiastowego udoskonalania mają znacznie większy wpływ na krzywą uczenia niż odtworzenie sytuacji po meczu. Także sędziowie mają teraz możliwość szybszego rozwoju.